Blog

Fatih İlçesi İsmini Nereden Alıyor?

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biridir Fatih. Yüzlerce yıl boyunca dünya buradan yönetilmiştir. Zira dünyanın en büyük imparatorluklarına yüzyıllar boyunca başkentlik yapmıştır. Peki bu ilçeye ismini kim vermiştir? Fatih Sultan Mehmet dediğinizi duyar gibiyim. Eğer yanlış cevap sesini duyduysanız hemen devam edeyim. Sultan II. Mehmet 1453 yılında burayı fethetmiştir fakat fetihten sonra “Bundan böyle bu civarlar benim adım ile anılsın!” diye bir sözü olmamıştır. Kafaları yeteri kadar karıştırdığımıza göre gelin, hep beraber bu meseleyi biraz kurcalayalım…

Dünden Bugüne Tarihi Yarımada’nın İsimleri

Tarihi Yarımada’nın bilinen ilk adının Byzantion olduğu sanılmaktadır. Bu isim, M.Ö. 667 yılında Antik Yunanistan’dan göçerek Sarayburnu civarına yerleşen Megara kralı Byzas’tan gelmektedir.

Şehir M.Ö. 196 yılında Romalıların eline geçince de Byzantion ismi değişmemiş fakat Latince karşılığı olan Byzantium‘a evrilmiş. Ayrıca belirtmekte fayda var ki bu isimlerin bizdeki karşılığı da Bizans’tır.

11 Mayıs 330 tarihine gelindiğinde dönemin Roma İmparatoru I. Konstantin, Bizans’ı imparatorluğun başkenti ilan etti. Bu aşamadan sonra şehrin ismi Konstantin’in Şehri anlamına gelen Konstantinopolis oldu.

Aynı dönemde Türkler, Latince bir isim olan Konstantinopolis’e Osmanlıcada yine aynı anlama gelen Konstantiniyye diyorlardı. Bu durum Fatih Sultan Mehmet’in burayı fethetmesinden sonra da değişmedi. 28 Mart 1930 tarihinde çıkarılan Türk Posta Hizmet Kanunu ile Konstantiniyye adı resmen İstanbul olarak değiştirilene kadar bu şekilde anılmaya devam etti.

Fatih Sultan Mehmet’in meşhur sözünün aslı “Ey İstanbul!” olarak değil “Ey Konstantiniyye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım!” şeklindedir.

İlçeye Adını Veren Cami

Fatih Sultan Mehmet, Kostantiniyye’yi fethedip Bizans Devleti’ne son verdikten sonra devletin başkentini buraya taşıdı. Şehrin eski ihtişamını geri kazandırmak için hemen harekete geçti. Harap haldeki surları, su yollarını ve binaları tamir ettirdi. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi “Bu şehir bundan böyle benim adım ile anılsın!” demedi fakat kendi adını taşıyan bir cami ve külliye inşa ettirdi. Bu cami bugünkü Fatih Camii ve Külliyesi’dir.

Kendi adını verdiği caminin inşaatının tamamlanmasından sonra zamanla bu yapının etrafında bir müslüman mahallesi oluştu. Bu mahalle artan nüfus ile birlikte ilçeye dönüştü. Son olarak 29 Mart 2009 tarihinde Eminönü ilçesi ile birleşerek bugünkü halini aldı. Böylece Fatih Sultan Mehmet’in kendi adına yaptırdığı Fatih Camii ve Külliyesi bu ilçeye ismini vermiş oldu.

Etiketler

Ferhat K.

Fatih'te doğmuş ve Fatih'e gönül vermiş sıradan bir vatandaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı