Blog

Fatih İlçesi İsmini Nereden Alıyor?

Hiç duydunuz mu bilmiyorum ama bazı insanlar Fatih ilçesinin “Asıl İstanbul” veya “İlk İstanbul” olduğunu söylerler. Haksız da değillerdir hani. Zira geçmişte İstanbul denilen yer bugünün Fatih ilçesinden başka bir yer değildi. Sonraları şehir büyüdü, surların dışına taştı. Suriçi ise ilçe olarak kaldı ve adı Fatih oldu.

Bizantion’dan Konstantiniyye’ye

Milattan önce 7. yüzyılda Yunanistan’da yaşanan büyük kıtlıktan dolayı insanlar Anadolu kıyılarına göç etmeye başladılar. Tarihi Yarımada’daki ilk önemli topluluk olan Megaralılar da bu insanlar arasındaydı. Megaralılar, M.Ö. 660-670 yılları arasında Kralları Byzas önderliğinde Sarayburnu civarına yerleşip burada Bizantion adı ile anılan bir şehir devleti kurdular. M.Ö. 196 yılında şehir, Roma İmparatorluğu‘nun hakimiyeti altında girdi. Bu aşamadan sonra şehrin ismi değiştirilmedi fakat Latinleştirilerek Bizantium hâlini aldı. Kısa bir dönem Augusta Antonina ismi kullanılsa da şehir İmparatorluğun başkenti ilan edilene kadar Bizantium olarak anılmaya devam etti.

330 yılına gelindiğinde İmparator I. Konstantin, Bizantium’u İmparatorluğun başkenti ilan etti. İsmini, İmparatorluğun önceki başkentinden esinlenerek Nova Roma yani Yeni Roma olarak değiştirdi. Fakat bu isimde kalıcı olmadı. I. Konstantin’in ölümünden sonra adını yaşatmak amacı ile “Konstantin’in Şehri” anlamına gelen Konstantinopolis ismi kullanıldı. O sırada Türkler ise bu şehir için yine aynı anlama gelen Konstantiniyye ismini kullanıyordu. Bu durum Fatih Sultan Mehmet’in burayı fethetmesinden sonra da değişmedi. Hatta öyle ki Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüne kadar Konstantiniyye isminin kullanıldığı görülmektedir.

İlçeye Adını Veren Külliye

Fatih Sultan Mehmet, Konstantiniyye’yi fethettikten sonra ilk iş olarak burayı devletin başkenti ilan etti. Daha sonra ise şehri eski ihtişamına kavuşturmak için imar ve iskân faaliyetlerine başladı. Fetihten yaklaşık 10 sene sonra kendi adını verdiği bir cami ve külliye inşa edilmesini emretti. Konstantiniyye’de inşa edilen ilk külliye olan bu yerin çevresine Anadolu’dan göç ettirilen insanları yerleştirerek burada bir Türk mahallesinin ortaya çıkmasını sağladı. Merkezindeki külliyeden ötürü bu mahalleye Fatih ismi verildi. Mahallenin zamanla büyümesi ile ilçeye dönüştü ve bugünkü hâlini aldı. Böylece Fatih Camii ve Külliyesi ilçemize adını vermiş oldu.

Ferhat K.

32 yıllık bir Fatihli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu