Tarihi Anıtlar

Sarayburnu Atatürk Anıtı

Sarayburnu Atatürk Anıtı, Sarayburnu Parkı’nda bulunmaktadır. 3 Ekim 1926 tarihinde açılışı yapılan heykel, Türkiye’de dikilen ilk ATATÜRK heykeli olma özelliğine sahipdir.

Buraya bir ATATÜRK heykeli dikilmesi fikrini ilk olarak dönemin İstanbul Belediye Başkanı Emir Erkul tarafından ortaya atıldı. Fikrin belediye meclisinde de onaylanması ardından heykelin yapımı için bir komisyon kuruldu. Bu komisyonun çalışmaları neticesinde Avusturyalı bir heykeltraş olan Heinrich Krippel ile anlaşıldı. Böylece 25 Ağuston 1925 yılında heykelin yapımına başlanmış oldu.

Sanatcının Viyana’da bulunan atöylesinde yapılan heykel tamanlandıktan sonra parçalar halinde İstanbul’a getirildi ve yine heykeltraşın gözetiminde bugünki yerine yerleştirildi. Yapımına başlandıktan yaklaşık bir yıl sonra 3 Ekim 1926 tarihinde gerçekleştirilen bir tören ile açılışı yapıldı. Vatandaşların da yoğun olarak ilgi gösterdiği açılış için Mustafa Kemal ATATÜRK bir telgraf ile teşekkürlerini iletti.

Muhterem İstanbul Halkının ilk defa heykelimi dikmek suretiyle gösterdiği yüksek kadirşinaslıktan ve resm-i küşat münasebetiyle hakkımda izhar buyurulan necip hissiyattan dolayı samimi teşekkürlerimi arzederim. Sözün bundan sonrası heykeltıraşlarındır. Mustafa Kemal ATATÜRK

Anıt, mermer kaide ve bronz heykel olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Toplam boyutu yaklaşık 6 metre uzunluğundadır. İlk yapıldığında kaidenin üç cephesinde bronzdan yapılmış yazıtlar bulunmaktaydı. Ancak günümüze gelindiğinde bu yazıtlanır akıbeti bilinmemektedir. Kaidenin üzerinde ise ATATÜRK, sivil kıyafetler içerisinde bir devlet adamı kimliğiyle görülmektedir. Sol eli beline dayalı, sağ elini yumruk biçiminde sıkarak aşağıya doğru uzatmış, başı dik, kaşları hafif çatık, gözleri hafif kısıktır. Dinamik duruşuyla kararlı bir ifade içinde görülmektedir.

Etiketler

Ferhat K.

Fatih'te doğmuş ve Fatih'e gönül vermiş sıradan bir vatandaş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı