Tarihi Anıtlar

Sarayburnu Atatürk Anıtı

Sarayburnu Atatürk Anıtı, İstanbul Belediyesi tarafından Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’e sipariş edilen ve tamamlanmasının ardından Cankurtaran Mahallesi’ndeki Sarayburnu Parkı’na dikilen Cumhuriyet Dönemi’nin ilk anıt heykelidir.

Tarihi

Anıtın dikilmesi fikri, dönemin İstanbul Belediye Başkanı Emin Erkul’a aittir. Önerinin belediye meclisinde kabul görmesinin ardından bir komisyon oluşturulmuş, buradan çıkan karar ile birlikte heykelin yapım işi Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel’e verilmiştir. 25 Ağustos 1925 tarihinde Viyana’da yapımına başlanan anıt tamamlandıktan sonra parçalar halinde Türkiye’ye getirilmiş, 3 Ekim 1926 tarihinde düzenlenen törenle açılışı yapılmıştır.

Muhterem İstanbul Halkının ilk defa heykelimi dikmek suretiyle gösterdiği yüksek kadirşinaslıktan ve resm-i küşat münasebetiyle hakkımda izhar buyurulan necip hissiyattan dolayı samimi teşekkürlerimi arzederim. Atatürk’ün, heykelin açılışından sonra belediye yetkililerine gönderdiği telgraftan.

Özellikleri

Anıtın dikildiği nokta büyük önem arz etmektedir. Zira Atatürk, 1919 yılında Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak amacıyla buradan Samsun’a yola çıkmıştır. Mermer kaide ve bronz heykel olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kaidenin üç cephesinde varolduğu bilinen bronz madalyon şeklindeki yazıtlar gümüzüze ulaşmamıştır.

Heykel, dikdörtgen kaidesi üzerinde sivil kıyafetler içerisinde bir devlet adamı kimliğiyle tasvir edilmiştir. Burada Atatürk; sol eli belinde, sağ eli ise yumruk şeklinde aşağı doğru uzatılmış, başı dik, kaşları hafif çatık, gözleri hafif kısıktır; dinamik duruşuyla kararlı bir ifade içinde görülmektedir.

Ferhat K.

32 yıllık bir Fatihli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu