Tarihi Anıtlar

Kıztaşı

Asıl adı Marcianus Sütunu‘dur. Günümüzde Kıztaşı olarak bilinmektedir. Kentin valisi Tatianus tarafından Bizans İmparatoru Flavius Marcianus şerefine 455 yılında dikilmiştir.

Dört cephesi olan beyaz bir mermer kaidesi bulunmaktadır. Kaidesinin bir cephesinde Nike heykeli bulunmasından ötürü İstanbul’un fethinden sonra Kıztaşı olarak anılmaya başlamıştır. Ayrıca kaidenin üzerinde bir de latince kitabe bulunmaktadır. Kitabenin tercümesi şu şekildedir: “İşte bu, İmparator Marcianus’un anıtıdır. Tatianus bu eseri adamıştır.

Nike, Yunan mitolojisinde zafer tanrıçasıdır.
Kıztaşı Kaidesi ve Nike Heykeli
Kıztaşı Kaidesi ve Nike Heykeli

Kaidenin hemen üzerinde tek parçadan oluşan granit bir sütun bulunmaktadır. Sütunun üzerinde ise dört köşesinde kartal figürleri olan bir başlık mevcut. Rivayetlere göre vaktiyle bu başlığın üzerinde İmparator Markianus’a ait bir heykel bulunmaktaymış. Fakat günümüzde bunu doğrulayan bir kaynak bulunmamaktadır.

Kıztaşı Sütunu Başlığı
Kıztaşı Sütunu Başlığı

İstanbul’un fethinden sonra kaderine terkedilen bu sütun kaderine terkedilmiş ve zamanla özel bir mülkün bahçesini süsler hale gelmiş, 1908 yılında çıkan bir yangında mahallede bulunan binaların yanması ile yeniden gün yüzüne çıkmıştır.

Etiketler

Ferhat K.

Fatih'te doğmuş ve Fatih'e gönül vermiş sıradan bir vatandaş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı