Tarihi Anıtlar

Kıztaşı Markianos Sütunu

Markianos Sütunu veya bilinen adı ile Kıztaşı, 455 yılında dönemin Bizans İmparatoru Markianos anısına dikilmiş bir anıt eserdir. Günümüzde İskenderpaşa Mahallesi, Kizanlik, Dolap ve Kıztaşı caddelerinin kesiştiği yerde bulunmaktadır.

Tarihi

Sütunun tarihi hakkında pek fazla kaynak bulunmamaktadır. 455 yılında dönemin valisi Tatianus Decius tarafından dikilmiş ve Doğu Roma İmparatoru Markianos’a adanmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra çevresinde bir müslüman mahallesi şekillenmiş, sonucunda da uzun bir dönem bir evin bahçesinde atıl bir vaziyette kalmıştır. 1908 yılında bütün civarın zarar gördüğü Çırçır Yangını’ndan sonra yapılan  çevre düzenlemesiyle birlikte yeniden ortaya çıkarılmıştır.

Özellikleri

Dört cepheli ve beyaz mermerden yapılmış bir kaidesi vardır. Kaidenin üç cephesinde birbirinin benzeri olan, defne yapraklarından yapılmış bir çelenk içerisinde Hz. İsa’nın monogramı olan “I” ve “X” harflerinin bulunduğu kabartmalar bulunmaktadır. Geriye kalan son cephede ise zafer tanrıçası Nike kabartması ve bir kitabe bulunmaktadır. Kitabede latince olarak aşağıdaki metin yazılıdır:

PRINCIPIS HANC STATVAM MARCIANI
CERNE TOVUQVE
PRAEFECTVS VOVIT QVOD TATIANVS
OPVS

Bu kaidenin üzerinde yükselen sütunun tepesinde ise bir başlık bulunmaktadır. Köşelerinde dört adet kartal figürü bulunan başlığın İmparator Markianos’a ait bir heykelin kaidesi olduğu ifade edilse de bunu doğrulayan bir kaynak bulunmamaktadır.

Ferhat K.

32 yıllık bir Fatihli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu