Blog

İstanbul’un Yedi Tepesi Nerededir?

Yahya Kemal Beyatlı’nın “Bir Başka Tepeden” isimli şiirini mutlaka duymuşsunuzdur. En azından giriş cümlesini. “Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!” diye başlıyor. Ve benim söylemlerim… Mutlaka hiç duymamışsınızdır. Özellikle sıcak günlerde “Hay senin yedi tepene!” veya “Bir emekli olayım Konya’ya yerleşeceğim. Şehrin bir ucundan diğer ucunu göreceğim.” diye homurdanırım. Nasıl homurdanmayayım ki? Lafa gelince “İstanbul’un” yedi tepesi ama hepsi Tarihi Yarımada’nın içerisinde! Hâl böyle olunca attığın her iki adımdan biri yokuş yukarı oluyor. Neyse mızmızlanmayı bir kenara bırakıp tepeler konusuna geri dönelim.

Bugün İstanbul’da bir çok kişiyi çevirip başlıktaki soruyu sorsanız eminim ki bir çoğundan doğru yanıtları alamazsınız. Hatta öyle ki bir çoğu aynı yanlış cevabı verir. Böyle bir soruyla karşılaşan insanın aklınıza ilk olarak neresi gelir, hemen söyleyeyim. Tabii ki Çamlıca Tepesi. Sonrası ise sıralı tam liste; Sevda Tepesi, Otağ Tepe, Yuşa Tepesi ve Instagram hikayelerinize malzeme olabilecek diğer tepeler. Evet bu saydıklarımın hepsi İstanbul’un birer tepesi fakat “meşhur” yaftalı o yedi tepe bunlardan hiç biri değil. Eğer hazırsanız Gerçek İstanbul’un üzerine inşa edildiği o yedi meşhur tepeyi yakından tanıyalım…

Sarayburnu Tepesi

Topkapı Sarayı, Hipodrom, Ayasofya Camii, İbrahim Paşa Sarayı ve Sultanahmet Camii’nin bulunduğu tepedir.

Süleymaniye (Beyazıt) Tepesi

Mimar Sinan’ın muhteşem eseri Süleymaniye Camii ve Külliyesi, İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Camii’nin bulunduğu tepedir.

Çemberlitaş Tepesi

Çemberlitaş, Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nur-u Osmaniye Camii’nin bulunduğu tepedir.

Fatih Tepesi

Fatih Camii’nin bulunduğu tepedir.

Yavuz Selim Tepesi

Yavuz Sultan Selim Camii’nin bulunduğu tepedir.

Edirnekapı Tepesi

Mihrimah Sultan Camii, Kariye Camii ve Blakherna Sarayı’ndan kalan tek yapı olan Tekfur Sarayı’nın bulunduğu tepedir.

Kocamustafapaşa Tepesi

Cerrahpaşa Camii ve Haseki Külliyesi’nin bulunduğu tepedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu