Tarihi Anıtlar

Çemberlitaş Sütunu

Çemberlitaş Sütunu, 330 senesinde Roma İmparatoru I. Konstantin tarafından Roma’da bulunan Apollon tapınağından sökülerek şu anki ismi ile Çemberlitaş olarak anılan tepeye dikilmiş bir anıt sütundur.

Sütun, her biri 3 ton ağırlığındaki taşların ve bir kaidenin üst üste konulması ile meydana gelmektedir. Taşlar arasındaki boşluklar defne çelengi motifleri ile gizlenmiştir. Roma’dayken sütunun üzerinde bulunan Apollon heykeli, sütun İstanbul’a getirildiğinde sökülmüş ve yerine I. Konstantin’e ait bir heykel dikilmiştir.

1081 yılındaki bir fırtınada sütuna bir yıldırım isabet etmiş, bunun üzerine dönemin imparatoru I. Aleksios, sütunun tadilatını emretmiş ve bu sırada sütunun üzerine kaidesi olan bir başlık ve başlığın üzerine de bir haç koydurtmuş, ancak bu haç Türklerin İstanbul’un fethetmesinden hemen sonra kaldırılmıştır.

Sütun Osmanlı Devleti zamanında ilk kez I. Selim tarafından yenilenmiştir. Sultan II. Mustafa döneminde ise bir hayli yıpranan anıtın kaidesi ve sütunun bir kısmının etrafı duvar ile örülmüş ve sütunun etrafı demir çemberler ile sarılarak güçlendirilmiş. Bu çemberlerden ötürü sutün zamanla Çemberlitaş olarak anılmaya başlamıştır.

Etiketler

Ferhat K.

Fatih'te doğmuş ve Fatih'e gönül vermiş sıradan bir vatandaş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı