Tarihi Anıtlar

Ahırkapı Deniz Feneri

Ahırkapı Deniz Feneri, Ahırkapı bölgesinde bulunan, Marmara denizi ve İstanbul Boğazı’na hizmet veren bir deniz feneridir.

1755 yılında Mısır’a gitmekte olan ticari bir geminin gece vakti Kumkapı’da karaya oturmasından sonra gemicilerden birinin “Eğer buradaki surda bir fener yapılıp, her gece kandiller yanarsa böylece uzağa giden gemiler ışığı görüp yollarını bulur, kazaya da uğramazlar.” şeklindeki telkininden ötürü dönemin sultanı III. Osman, Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa‘ya bir deniz feneri yapılması talimatını verdi. Bunun üzerine ilk olarak Marmara surlarındaki bir burcun üzerine ahşap olarak inşa edilen deniz feneri çıkan bir yangın sonucunda hizmet veremez duruma geldi.

Yıkılan bu fenerin, 1855 yılında kurulan Fenerler İdaresi ile yeniden yapılması gündeme geldi. 1857 yılında bugünkü yerine Sultan Abdülmecit‘in emri ile örme taştan inşa ettirildi. Geçirdiği bir kaç tadilattan sonra ise bugünkü halini aldı.

Deniz seviyesinden 36 metre yüksekte olan bu fenerde ışık kaynağı olarak önceleri fitilli gaz yağı lambası kullanılırdı. Daha sonra LPG ile çalışan lambalara geçildi. Şuanda ise 1000 Wattlık elektrik lambası kullanılmaktadır.

Günümüzde fener ve gardiyan binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünce koruma altındadır.

Etiketler

Ferhat K.

Fatih'te doğmuş ve Fatih'e gönül vermiş sıradan bir vatandaş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı