Spor

6000 Öğrencinin Katıldığı Suriçi Kupası Başladı

Fatih Belediyesi ve Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Okullararası Suriçi Kupası, Pertevniyal Lisesi Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen basket maçı ile başladı.

Turnuvanın açılış programına Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, okul müdürleri, beden eğitimi öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan M. Ergün Turan, “Sizlerin spor yapması bedensel, zihinsel ve ruhsal yönden gelişiminiz, daha mutlu, daha başarılı, daha güçlü bireyler olabilmeniz ve içinizde saklı kalan yetenekleri keşfedebilmeniz için belediye olarak tüm imkânlarımızı seferber etmekteyiz. Bir kere her şeyden önce spor; zihnin anahtarıdır. Çünkü bedendeki her değişikliğin zihinde bir karşılığı vardır. Spor sizlere hız ve dengeyi, taktik ve stratejiyi, zafer ve yenilgiyi, kendine güvenmeyi ve asla pes etmemeyi öğretir. Zorluklar karşısında yılgınlığa düşmemeyi, son ana kadar mücadeleden vazgeçmemeyi spor sayesinde kazanabilirsiniz. Sporcu sadece topun peşinden koşan değil, hedefleri olan, arkadaşları ile birlikte hedefi için çaba harcayandır. Kazandığı başarıyı paylaşabilen, mağlubiyeti takımı ile birlik olup omuzlayabilendir. Başarının sırrı, çaba harcamakta saklı olduğunu bilen ve yaşayandır. Tüm zamanların en iyi basketbolcusu seçilen ünlü basketbolcu Michael Jordan’ı tanımayanınız yoktur sanırım. Jordan, “Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atışı ıskaladım. Başarısız oldukça çabaladım. İşte başarımın sırrı!” diyerek başarının çabalamaktan geçtiğini ve bunu spor sayesinde öğrendiğini dile getirmiştir. Fatih Belediyesi olarak bizler de düzenlediğimiz sportif turnuvalarla ve inşa ettiğimiz spor alanları ve salonlarıyla Fatih’te sporu bir yaşam biçimi ve alışkanlık olarak hayata katmak için çalışıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız, sporda sürekliliği esas alan Suriçi Kupası da işte bu felsefe ile oluşturduğumuz bir projedir. Bu proje ile Fatih’te eğitim alan öğrencilerin % 10’unun sporla teması sağlanmış olacaktır. Bu kupanın Fatih’ten nice büyük sporcular, nice başarılı gençlerin çıkmasına vesile olacağına inanıyorum.” dedi.

Mayıs ayına kadar sürecek turnuva kapsamında 16 farklı stad ve spor salonunda, 75 okuldan yaklaşık 6000 öğrenci ve 600 takım basketbol, futbol, futsal, yüzme, bilek güreşi, masa tenisi, satranç, okçuluk, eğitsel oyunlar, jimnastik, mini golf, atletizm, voleybol ve güreş gibi 14 branşta mücadele verecek.

Etiketler

Ferhat K.

Fatih'te doğmuş ve Fatih'e gönül vermiş sıradan bir vatandaş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı